Deň otvorených dverí – JAVOR 2022

Čo všetko bolo, je a bude z dreva ? Od drevených stavieb a nábytku cez hudobné nástroje, hračky, či ceruzky a pastelky, až napríklad po špáradlo… V súvislosti s úžasným rozvojom technológií a materiálov všetkého druhu začne byť asi dôležité písať o tom, že drevo sa nevyrába, ale pochádza z prírody, zo stromov. Aj preto je dnes potrebné o dreve hovoriť. Nemôžeme byť bez neho, je nenahraditeľné, bohužiaľ môžeme to zistiť, až keď bude neskoro. Rovnako ako môžeme stratiť poznanie, že „remeslo má zlaté dno“.

9. decembra 2022 sa na SOŠ drevárskej vo Zvolene, ktorá učí všetko o dreve, remesle a technológii spracovania dreva, uskutočnil „Deň otvorených dverí – Javor 2022“.

1. ročník tohto podujatia sa konal v decembri v roku 1996 a po dvoch rokoch pandémie a uzavretých škôl, ktoré znamenali prerušenie tejto tradície, to bolo už po 25-krát, keď sa široká odborná i laická verejnosť stretla na pôde drevárskej školy, aby precítili jeho atmosféru, potešili sa z výsledkov práce a tvorivosti majstrov – remeselníkov, oboznámili sa s možnosťami štúdia v jednotlivých učebných a študijných odboroch alebo jednoducho zažili niečo zaujímavé a pekné.

„Javor“ je podujatím, ktoré v sebe spája históriu v podobe tradičných remesiel, prezentuje záľubu a radosť z tvorivej práce s drevom, ale aj inými materiálmi a ponúka toto tvorivé potešenie aj súčasnej mladej „digitálnej“ generácii. Podujatie tiež vytvára priestor pre žiakov a učiteľov školy, aby sa prezentovali výsledkami svojej práce. A to všetko v období adventu a v očakávaní Vianoc, čo spolu vytvára jeho jedinečnú atmosféru.

V priebehu slávnostného otvorenia podujatia „Javor“, riaditeľ školy – Pavel Laššák, odovzdal za dlhodobú spoluprácu v odbornom vzdelávaní a príprave a významnú podporu školy ďakovné plakety, ktoré si prevzali: primátor mesta Zvolen- Ing. Vladimír Maňka, riaditeľka odboru školstva BBSK- Mgr. Jana Slačková, dekan Drevárskej fakulty Technickej univerzity Zvolen – Ján Sedliačik, konateľka spoločnosti Kronospan Zvolen – Ing. Denisa Klöslová, zástupcovia spoločnosti LIND Mobler Slovakia Krupina – Ing. Martina Belová a Jaroslav Kyseľ, majiteľ spoločnosti TWD-Trendwood Banská Bystrica- Ing. Igor Patráš a majiteľ spoločnosti Luka Masiv Kriváň – Ľubomír Očenáš.

Ing. Pavel Laššák,riaditeľ školy