Naši študenti odboru technik drevostavieb na odbornej praxi v Rakúsku v rámci projektu Erasmus+

V dňoch od 24. marca do 4. apríla 2025 sa piati študenti druhého a tretieho ročníka odboru technik drevostavieb zúčastnili dvojtýždňovej odbornej praxe v Rakúsku. Stáž prebiehala v rámci programu Erasmus+ a študenti mali jedinečnú príležitosť zdokonaliť sa v svojom odbore v spolupráci s hosťujúcou školou HTL Rankweil.

Praktické zručnosti na profesionálnej úrovni

Počas odbornej praxe študenti pracovali individuálne na modelovaní konštrukčných prvkov strechy drevodomu v programe CadWork, ktorý je určený na tvorbu výkresovej dokumentácie drevených konštrukcií. Precvičili si axonometrické zobrazovanie a získali cenné skúsenosti v profesionálnom prostredí.

Okrem digitálneho návrhu sa venovali hlavne praktickej výrobe konštrukčných prvkov strechy. Podľa technického výkresu pripravovali polotovary a pracovali s ručnými nástrojmi a drevoobrábacími strojmi až po finálny výrobok. Osvojili si aj ekologické aspekty drevostavieb, ako použitie ekologických náterov, prírodných olejov a voskov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a zároveň zvyšujú životnosť drevených konštrukcií. Zoznámili sa aj s možnosťami recyklácie dreva a využitím prírodných izolačných materiálov.

Exkurzia do regionálnej firmy

Súčasťou praxe bola aj exkurzia do firmy Fussenegger Holzbau GmbH, ktorá sa špecializuje na výrobu panelov, prefabrikátov, strešných drevených krytín a ekologických izolačných materiálov. Študenti sa oboznámili s modernými technologickými postupmi a videli, ako sa drevo efektívne využíva v stavebnom priemysle s dôrazom na udržateľnosť.

Kultúrne poznanie a voľný čas

Okrem odbornej časti programu mali študenti možnosť spoznať aj kultúru a históriu mesta Bregenz. Navštívili historické pamiatky, múzeá a prírodné zaujímavosti oblasti Vorarlberg. Tento pobyt im tak priniesol nielen odborné skúsenosti, ale aj poznatky o rakúskej kultúre a tradíciách.

Prínos pre školu a ďalších študentov

Stáž v Rakúsku bola pre našich študentov cennou skúsenosťou. Zlepšili si odborné zručnosti, nadviazali nové kontakty a získali prehľad o moderných trendoch v drevostavbách. Tieto poznatky môžu ďalej odovzdať svojim spolužiakom a prispieť tak k zlepšeniu praktickej výučby na škole. Zároveň pomôžu skvalitniť odbornú prípravu aj pre ďalších študentov, ktorí sa môžu inšpirovať a v budúcnosti sa zúčastniť podobných projektov. Stáž tak podporí rozvoj praktického vyučovania, čo môže prospieť aj regionálnemu drevospracujúcemu priemyslu.