Turistický pochod vo Vysokých Tatrách

Dňa 13.9.2023 sme sa už po 10-krát zúčastnili pohybového kurzu ochrany života a zdravia vo Vysokých Tatrách. Trasa začínala od Popradského plesa – zastávka na Chatu pri Popradskom plese (1500 m. n. m.), ktorá stojí na západnom brehu rovnomenného jazera. Od chaty pri Popradskom plese sme sa pohybovali po sutinovom a serpentínovom chodníku až do Sedla pod Ostrvou 1966 m. n. m. Počasie nám vyšlo a zo Sedla pod Ostrvou sme mali nádherné výhľady na Satan, Kôprovský štít , Rysy.

Kôprovský štít a Rysy sme našimi potulkami po Vysokých Tatrách už absolvovali.

Za sedlom sa profil túry podstatne menil. Chodník traverzoval hladké svahy vrchov Tupá (2284 m) a Klin (2186 m), pričom si udržiaval nadmorskú výšku približne 2000 m. Ďalej na východ magistrála pretína malú, vysoko položenú a nehostinne pôsobiacu Štôlsku dolinu a vstupuje na rozsiahlymi sutinami pokrytý južný svah Končistej (2537 m. n. m.). Na jej juhovýchodnom rebre sa chodník lámal a za hranou rebra vchádzal do Batizovskej doliny. Oblúkom sme sa dostali na južný breh Batizovského plesa (1884 m. n. m.). Z brehu Batizovského plesa sa nám v plnej kráse ukázal najvyšší vrch Gerlachovský štít (2654 m. n. m.) s typickým kotlom na južnom úbočí. Ďalej sme pokračovali po magistrále k Sliezskemu domu (1670 m. n. m.) pri Velickom plese, odkiaľ sme zostúpili do Tatranskej Polianky, kde bol koniec nášho pohybového kurzu.

Študenti absolvovali 20,7 km s prevýšením 841m. Cieľom pohybového kurzu je pohyb v skupine, pomoc, ak to niekto v skupine potrebuje a úcta k prírode. Musím skonštatovať, že študenti našej školy tento cieľ plnia na 100%.